Rodzaje superwizji indywidualnej czyli jaką formę pracy przybiera superwizja 1:1

[ Ania Chraniuk ] -

9-05-2017

Wciąż pracujemy nad tym czym jest i jaka powinna być superwizja. Dzisiaj słów kilka o tym jakie są rodzaje superwizji indywidualnej – tego, jak się ona dzieli, jak pracować z Coachem-Klientem indywidualnie, z czego korzystać oraz jak, by superwizja była efektywna…

Dla mnie osobiście temat superwizji indywidualnej jest niezwykle ważny, bo właśnie superwizja indywidualna mojemu sercu, ale też doświadczeniu jest najbliższa.

 

Podział superwizji indywidualnej ze względu na…

 

Superwizję indywidualną możemy podzielić ze względu na to, co daje nam punkt wyjścia do pracy z Coachem-Klientem. Co mam na myśli? W zależności od tego z czym przychodzi Coach-Klient na superwizję, jaki ma temat, cel, dobieramy sposób pracy. Ważne jest tutaj by być elastycznym – aby sposób prowadzenia superwizji dopasować do potrzeb Coacha-Klienta, do jego oczekiwań na superwizję. Jeśli będziemy mieli punkt wyjścia – cel na superwizję, będziemy mogli przeprowadzić ją efektywnie – będziemy mieli możliwość zaramowania sesji superwizyjnej tak, aby była ona najbardziej użyteczna dla naszego Coacha-Klienta. W tym miejscu warto też zastanowić się, jakiemu rodzajowi superwizji podlega dany temat, czy będzie on wymagał superwizji normatywnej, problemowej czy też rozwojowej. Mając taki obraz wiemy, jaki materiał jest nam potrzebny, co musimy jako superwizorzy mieć, aby superwizja była efektywna.

 

Przykład 1: Jeśli Coach-Klient przychodzi z tematem normatywnym – warto abyśmy mieli próbkę jego sesji – np. w formie nagrania, czy uczestnictwa w realnej sesji.

Przykład 2: Jeśli Coach-Klient przychodzi z tematem rozwojowym – możemy superwizję poprowadzić w oparciu o rozmowę superwizyjną, nie jest nam niezbędny materiał, w jaki sposób Coach-Klient prowadzi superwizję.

Przykład 3: Jeśli Coach-Klient przychodzi z tematem problemowym – warto abyśmy wiedzieli czego problem dotyczy, wtedy dobieramy formę pracy – na materiale (np. kiedy Coach-Klient chce się przyjrzeć temu zadawaniu mocnych pytań – uważa że ma tu problem) lub w formie rozmowy superwizyjnej (np. kiedy Coach-Klient mówi, że ma blokadę przed zadawaniem mocnych pytań i potrzebuje się temu poprzyglądać).

 

Trzy rodzaje superwizji indywidualnej…

1. Pierwszy rodzaj superwizji, to SUPERWIZJA PROWADZONA W OPARCIU O TEMAT COACHA-KLIENTA. Coach-Klient przychodzi z tematem, któremu potrzebuje się poprzyglądać, który wymaga „przepracowania”. Aby można było mówić tutaj o superwizji temat Coacha-Klienta zawsze dotyczyć musi pracy coachingowej (warsztatu pracy) Coacha-Klienta, tego co jest w danym momencie swego rodzaju wyzwaniem. Wtedy sesja superwizyjna opiera się o temat z jakim przyszedł Coach-Klient – on jest punktem wyjścia do prowadzenia spotkania.

Prowadząc ten rodzaj superwizji indywidualnejSuperwizor prowadzi tzw. rozmowę superwizyjną, która ma na celu pobudzenie do głębokiej refleksji. Coach-Klient – ma się przyjrzeć sobie w kontekście tematu z którym przyszedł, ma wyciągnąć wnioski. Sposób pracy, należy dopasować do poziomu rozwoju Coacha-Klienta oraz tematu z jakim przyszedł. Coach-Klient może zmienić temat, może coś odkryć, uświadomić sobie. Superwizor musi być czuły na wszelkie znaki, musi stworzyć przyjazną i bezpieczną do rozwoju atmosferę, ale też musi elastycznie reagować na potrzeby Coacha-Klienta, pamiętając że jest to superwizja i temat zawsze musi dotyczyć pracy Coacha-Klienta jako coach.

 

2. Wyróżniony drugi rodzaj, to SUPERWIZJA PROWADZONA W OPARCIU O ODSŁUCHANĄ SESJĘ lub udział Superwizora jako obserwatora w realnej sesji. Ta form przybiera dwa warianty:

 

WARIANT 1:

Coach-Klient przesyła Superwizorowi nagraną sesję, ten odsłuchuje ją, a następnie prowadzona jest superwizja, która dotyczy nagrania.

 

WARIANT 2:

Podczas superwizji Superwizor uczestniczy w realnej sesji Coacha z Klientem, będąc obserwatorem (obserwacja uczestnicząca). W naturalnych warunkach obserwuje coacha, następnie (już bez obecności Klienta) prowadzona jest superwizja.

 

3. Trzeci rodzaj superwizji indywidualnej to SUPERWIZJA PROWADZONA  W OPARCIU O PRZEPROWADZONĄ PODCZAS SUPERWIZJI SESJĘ.

Podczas tego rodzaju superwizji indywidualnej Superwizor wchodzi w rolę Klienta, z kolei Coach-Klient w rolę Coacha i przeprowadza sesję (ok. 20-30min).

Superwizor pełni więc tutaj podwójną rolę:

a) jest Klientem coachingu;

b) jest Superwizorem – przygląda się sesji zgodnie z celem z jakim przyszedł Coach-Klient na superwizję;

 

Drugi i trzeci rodzaj superwizji są do siebie podobne – ponieważ punktem wyjścia jest swego rodzaju materiał badawczy – sesja jaką przeprowadził Coach-Klient. Podczas tych superwizji również następuje etap refleksyjnego uczenia się, gdzie Coach-Klient – ma się przyjrzeć sobie, ma wyciągnąć wnioski, poddać się refleksji w kontekście swojego warsztatu pracy, tematu z którym przyszedł i tego jak poprowadził sesję. Te dwa rodzaje superwizji często stosuje się przy superwizji normatywnej, ale nie wykluczają one pracy na obszarach problemowym czy rozwojowym.

Ważne, aby Superwizor był elastyczny, i jak mówi Kasia Dujanowicz „umiał zrobić szpagat i rozciągnąć się”. Zgodnie z potrzebami Coacha-Klienta – tematem z jakim przyszedł, ale też rodzajem superwizji (normatywna, problemowa, rozwojowa), stopniem rozwoju Coacha-Klienta pytania muszą być odpowiednio dopasowane, a interwencje maksymalnie użyteczne. Stąd w superwizji Superwizor może być dyrektywny (mówi co było dobre, a co złe w kontekście norm, kompetencji), może dzielić się doświadczeniem/odczuciami, ale też wiedzą czy narzędziami do pracy, inspirować, poszerzać perspektywę itp.

 

Kilka słów na podsumowanie…

Wskazany podział, daje ramy, wskazuje pewną drogę jak pracować podczas superwizji indywidualnej, o co należy zadbać. Konieczne jest jednak pamiętanie o kontrakcie i podsumowaniu, które podczas superwizji są niezbędne.

 

Dla mnie superwizje indywidualne są bardzo inspirujące, uwielbiam pracę z Coachem-Klientem w formule 1:1, mam jednak świadomość, że tutaj linia między coachingiem a superwizją jest bardzo cienka. Stąd podział, jaki Wam pokazałam jest mi bardzo pomocny i mam nadzieję, że i dla Was taki się okaże.

 

POWODZENIA!!!