Narzędzia pracy superwizora # 5 KARTY TRANSFORMACJI Gabrysi Borowczyk i Marka Staniszewskiego

[ Kasia Dujanowicz ] -

8-11-2019

Karty transformacji trafiły do mnie w doskonałym momencie. Nie tylko odczuwałam potrzebę pracy z nowym narzędziem, co sama będąc w procesie transformacji i dojrzewania jako Superwizor, poczułam potrzebę pogłębiania samoświadomości  moich klientów w obszarze ich pracy w roli coacha.

 

Superwizja normatywna, problemowa czy rozwojowa pomagają nam poprzyglądać się różnym aspektom naszej pracy. Są swoistą podróżą, która pozwala nam poprzyglądać się naszym kompetencjom, interwencjom, zasobom, pytaniom, obecności i wrażliwości- temu jak wpływam na innych pracując coachingowo.

Pytanie od którego warto jednak zacząć pracując jako Coach  to pytanie: KIM JESTEM! Jaki jest mój paradygmat myślenia o człowieku? Z jakiego powodu w ogóle jestem coachem? Co daję moim klientom? Jak moje przekonania wzmacniają i jak ograniczają moich klientów? Gdzie dostrzegam sprzeczność w mojej pracy?

Dzięki kartom Gabrysi Borowczyk i Marka Staniszewskiego - za co bardzo Wam dziękuję - odkrywam  z moimi klientami obszary, które bardzo wspierają szansę na pogłębienia naszej świadomości wpływu, transformują, pozwalają dostrzec głębię…. Zresztą każdy kto chociażby  miał szansę  pracy z własnym cieniem wie, jak mocno transformujące i wzbogacające jest to odkrycie.

Karty Transformacji bardzo pomagają odkryć co stoi za pytaniem: Kim jestem i dlaczego to robię?

Ja osobiście  zaczęłam pracę z kartami pracując superwizyjnie, ale można je wykorzystać również w innych obszarach pracy z drugim człowiekiem.

To może  od początku…

 

Karty Transformacji sprawdzają się w indywidualnych procesach coachingowych, czy mentoringowych, jak i w pracy grupowej jako narzędzie ułatwiające warsztaty, facylitacje, coaching grupowy lub coaching zespołów.  

 

Pojęcia wiodące na kartach systemowych możemy interpretować w sposób szeroki: jako idee, wartości, stany sytuacyjne, przyczyny, nastroje, cechy osób itp. – wszystko w zależności od zagadnienia, nad którym chce pracować klient i ma to gotowość. Praca z kartami opiera się głównie na budowaniu wolnych skojarzeń – twórczym i intuicyjnym wydobywaniu wszelkich treści, jakie pojawiają się w kontekście danego pojęcia – w wymiarze pozytywnym znajdują się w górnej – żółtej - części karty. W części dolnej – czarnej - znajdują się z kolei znaczenia wymiaru negatywnego. Autorzy przygotowali też pomocne arkusze pracy, tzw. UNIWERSA, które można pobrać na podanych w instrukcji stronach.

 

Kiedy możemy z nich korzystać?

Karty służą pogłębieniu refleksji, poszerzeniu samoświadomości, analizie potencjału, ograniczeń i wyzwań. Przykładowe tematy, które mogą być poddane analizie:

* szczęście, poczucie spełnienia

* majątek, pieniądze

* relacje, rodzina

* kondycja fizyczna, zdrowie

* rozwój intelektualny, rozwój emocjonalny

* duchowość

* kariera zawodowa

 

Tak piszą autorzy. Ich nazwiska są gwarancją świetnie przygotowanego zarówno merytorycznie, jak i wizualnie narzędzia.

 

Ja sama lubię jednak pracując z narzędziem przetestować je i wypróbować w obszarach w których na co dzień pracuję. Moje zaskoczenie było ogromne jak bardzo pomogły w pracy podczas superwizji indywidualnej.

 

W czym mnie zachwyciły?

Wspomniałam wcześniej o pracy z cieniem…. Właśnie karty Gabrysi i Marka pozwalają nam na wgląd w ten obszar. Według Junga każde „ przegięcie” powoduje cień, czyli nadmiar jasnej strony mocy może prowadzić do cienia.

Niesamowitym odkryciem podczas sesji było to, że pracując jako Coach  mając w sobie naturalną siłę, waleczność, gotowość do podejmowania wyzwań…. Można  z nimi „przegiąć” pracując z klientami…. Dlaczego? Bo to służy mi i daje mi MOC ( zresztą o karcie MOC tutaj piszę ), niekoniecznie musi służyć klientom, a wręcz może być odebrane jako agresja, przesada, brawura.

 

Pracując superwizyjnie ważne jest aby patrzeć  nie tylko na coacha, ale cały system w którym funkcjonuje on ale tez jego klienci.

Te karty bardzo mocno tym systemom pomagają się poprzyglądać.

 

Osobiście jestem zachwycona i mam ochotę na więcej. Teraz czas na poznanie Kart Transformacji podczas superwizji grupowej.