KRÓTKA RZECZ O SUPERWIZJI INDYWIDUALNEJ

[ Ania Chraniuk ] -

24-11-2016

Superwizja indywidualna zazwyczaj trwa 1,5 godziny i dotyczy pracy face to face coacha i superwizora (czasami dwu superwizorów). Może odbywać się zarówno w formie bezpośredniego spotkania, jak i przez telefon czy Skype’a. W zależności od tematu i celu, z jakimi przyszedł coach, można pracować w następujący sposób:

 

- Superwizor wchodzi w rolę klienta, dla którego coach przeprowadza sesję, prezentując swój warsztat, wtedy takie spotkanie jest nagrywane, aby można było wspólnie omówić przeprowadzoną sesję. Jedna osoba jest klientem, druga superwizorem.

- Superwizja opiera się na wspólnej analizie rzeczywistej sesji coachingowej, którą coach nagrał i klient wyraził na nagranie zgodę.

- Superwizja wykorzystująca metodę refleksyjnego uczenia się, która opiera się na rozważaniach związanych z tematem (celem, oczekiwaniem) jakim przyszedł coach.

 

Podczas prowadzenia superwizji indywidualnej (oraz grupowej) niezwykle ważny jest poziom rozwoju coacha, bowiem każdorazowo formę pracy, sposób jej prowadzenia należy dopasować do klienta superwizji. Kluczowe jest, aby była ona UŻYTECZNA dla coacha, odpowiadała na jego potrzeby, a co za tym idzie ustalony został jej cel, oczekiwania z jakimi coach przyszedł na superwizję. Należy pamiętać, że istotą superwizji jest refleksyjne uczenie się coacha, dbanie o higienę pracy własnej oraz świadomość wsparcia.

 

Kiedy superwizja indywidualna może być użyteczna?

  

1. Przede wszystkie, kiedy coach nie jest gotowy na udział w grupowej sesji – czuje się skrępowany obecnością innych, trudno mu się otworzyć lub też potrzebuje wyłącznego skupienia uwagi na jego temacie. Superwizja indywidualna jest wtedy bezpieczniejsza.

2. Ponadto formuła indywidualna jest pomocna, kiedy na obszarze działania coacha nie są prowadzone superwizje grupowe, a on pragnie podlegać superwizji – wtedy rozwiązaniem jest telefon czy Skype i superwizja indywidualna (choć warto pamiętać, że dziś superwizorzy proponują superwizje on-line, które mają formułę grupową).

3. Superwizja indywidualna, może sprawdzić się też wśród początkujących coachów – odsłuchiwanie i analiza sesji czy prowadzenie jej przed superwizorem pozwala konstruktywnie ocenić warsztat coacha, wskazać błędy, obszary do pracy, a następnie podczas kolejnych indywidualnych spotkań je weryfikować.

 

Warto jednak pamiętać, że nie jest ważne jaką superwizję wybierzesz, ważne abyś jako coach dbał o swój rozwój i poddawał się superwizji regularnie.