Jak przebiega sesja superwizji coachingowej?

[ Kasia Dujanowicz ] -

27-01-2016

Superwizja jest niewątpliwie czasem zatrzymania. Chwila refleksji przynosi natomiast nowe spostrzeżenia i pozwala spojrzeć na daną sprawę  z innej perspektywy. Pytanie brzmi, jakie aspekty superwizji coachingowej mają największe znaczenie? Zdecydowanie najważniejsze jest słuchanie ( podobnie jak  w coachingu) ale słuchanie które związane jest z pełną i głęboką obecnością i „ Byciem” dla klienta czyli Coacha. Czasami jednak jest ona zbyt płytka, „techniczna” i nie dotykającą „istoty rzeczy”.  Jakie działania mogą podjąć Coach i jego superwizor , by możliwie efektywnie wykorzystać taką rozmowę. Superwizja to nie to samo co coaching, ale odwoływanie się do kompetencji coachingowych przez superwizora ma zdecydowanie korzystny wpływ na przebieg całego procesu.

Z jakich narzędzi warto korzystać?

MODEL GROW

Co przydatnego może wydarzyć się podczas sesji?
Jak się przedstawia sytuacja?
Z jakimi wyzwaniami się zmagasz?
Co zamierzasz zrobić inaczej?

UZNANIE

Odnoszę wrażenie, że świetnie sobie z tym poradziłeś.
Jesteś odważny w pracy z klientami.

MENTORING I WYMIANA DOŚWIADCZEŃ

To co ja zrobiłabym w tej sytuacji…
Miałam podobną sytuację i to co wtedy u mnie zadziałało…..

CYKL UCZENIA SIĘ KOLBA- PYTANIA

Jak dobrze sobie radzisz na poszczególnych etapach?
Nad czym czasem się zacinasz?
Jak do tego dochodzi?
Jak wybrnąć z takiej sytuacji?

 

SZEŚC ETAPÓW MYSLENIA WEDŁUG NANCY KLINE

Sześcioetapowa sesja myślenia Nancy Kline tp metoda, która opiera się  na słuchaniu bez przerywania i eliminacji ograniczających przekonań. Podczas sesji superwizji sprawdza się równie dobrze, jak w przypadku sesji coachingowych.

 

Jaka forma superwizji jest dla mnie? I jak często podlegać superwizji?

Pracuje z klientami w różnorodny sposób, odpowiadając na różne potrzeby i różna gotowość do pracy superwizyjnej. Osobiście jestem jednak największą zwolenniczką superwizji grupowej, która stwarza Coachom dodatkową okazję do wymiany doświadczeń i budowania dobrych praktyk. Dodatkowa informacja zwrotna może uruchomić zupełnie nowe nasze pokłady i możliwości. Są też coachowie, którzy pracyją face to face- bo taki kontakt indywidulany i osobisty jest dla nich najcenniejszy. Często pracując indywidulanie dzielmy też czas naszej pracy- na odsłuchanie nagrania sesji z realnym klientem i sesję  autorefleksji i informacji zwrotnej ( decydowanie preferują jej coachingową formę).

Regularne poddawanie się superwizji zdecydowanie bardziej pomaga nam budować postawę świadomego Coacha, pozwala dbać o  klientów ale też o samego siebie i higienę naszej pracy. Każdy Coacha powinien jednak przynajmniej raz w roku podlegać superwizji  i jestem za tym aby był ten postulat  wpisany w etykę naszego zawoduJ.

 

Inspiracja pochodzi z własnych  doświadczeń oraz  książki: Carol Wilson „ Nowy Coaching Biznesowy”, MT Biznes 2014